Noże do korekcji racic
Kwestia wyboru odpowiedniego noża to kwestia bardzo indywidualna, zależna od preferencji osobistych klienta. Niektórzy korektorzy używają zestawu prawy+lewy, niektórzy zaś przyzwyczaili się przez wiele lat do używania noży obustronnych. Ta kwestia pozostaje w Państwa rękach.
Kształt ostrza jak i rączki pozostaje kwestią indywidualną. Nasza wskazówka dotyczyć będzie jednak przede wszystkim materiału z jakiego wykonane jest ostrze.Gatunek stali oraz proces obróbki cieplnej jakiemu podane są ostrza jest kwestią arcyważną wpływająca na jakość noża. Nie ma co się oszukiwać że produkt za 15 zł w jakikolwiek sposób dorówna nożowi za 120 zł. W artykule przedstawię różne noże oraz opiszę zalety każdego z nich.
Aktualnie na rynku przeważają noże niemieckiej produkcji. Wiele lat doświadczenia w tworzeniu stawia niemieckich producentów na szczycie pod względem stosunku jakości do ceny.
Firma DICK posiada w swojej ofercie dwa modele, które zasługują na szczególną uwagę.
Nóż do korekcji racic DICK Bison to absolutny top jeżeli chodzi o jakość wykonania ostrza. Stal węglowa poddana procesowi hartowania a następnie odpuszczania jest idealnym materiałem na noże. Zachowuje wysoką ostrość przez długi czas a także ułatwia ponowne naostrzenie, sprawiając dużą łatwość w modelowaniu racicy. Warto także zwrócić uwagę na wersję z plastikową rączką. Jest ona bardzo łatwa w utrzymaniu czystości.
Noże do korekcji racic firmy Kerbl dzielą się na dwa rodzaje. Super Profi o geometrii ostrza 0 stopni ( analogia do skalpela ) a także Profi. Różnica w cenie wynika z różnicy jakości ostrza. Super Profi wybierany jest chętnie przez korektorów zaś hodowcy decydują się raczej na noże Profi. Dobry nóż a takim jest niewątpliwe podstawowa wersja Profi powinna znajdować się na stanie każdego hodowcy. I cieszymy się, że tak się dzieje, ponieważ podstawowa znajomość tematu korekcji racic a także profilaktyki powinna być znana dla hodowców bez względu czy sami opiekują się swoim stadem czy zlecają taką opiekę profesjonalnym firmom.
Szeroki wybór noży w naszym sklepie. Kliknij w link niżej
https://dokorekcjiracic.pl/pl/c/Noze-do-korekcji-racic/17
Tarcze do korekcji racic
Temat tarcz do korekcji racic jest nam szczególnie bliski. I szczególnie ważny z kilku powodów. W ostatnich latach zdecydowanie rośnie świadomość wśród hodowców jak ważnym aspektem jest odpowiednia profilaktyka racic a także dobrze wykonana korekcja racic. Wiedza na ten temat przekazywana jest na wielu spotkaniach dla hodowców. Co równie ważne istnieje także możliwość udziału w szkoleniach , które umożliwiają profesjonalnym korektorom ciągły rozwój swoich umiejętności. Prowadzone są przez specjalistów z różnych krajów takich jak Austria, Holandia, Dania bądź polskich korektorów z dużym stażem. Bardzo się z tego cieszymy i jest to niezwykle dobry prognostyk.
Istnieją jednak kwestie z którymi nie możemy się zgodzić. Opinie, które mogą u hodowcy stworzyć pewien obraz tego jak powinna wyglądać korekcja racic, a który nie do końca jest zgodny z rzeczywistością.
Właśnie tą kwestią jest wykorzystanie w pracy korektora tarczy do korekcji racic. W dzisiejszych narzędzie to nie jest "dodatkiem" w pracy korektora. Ani nie jest także używane tylko w wyjątkowych sytuacjach.
Tarcze do korekcji racic są dziś na wyposażeniu korektorów racic na całym świecie bez względu jaką metodą do korekcji racic się posługują. Zarówno tzw. metodą holenderską czy metodą Kansas ( używana raczej głównie w USA oraz Kanadzie ). Warto także w tym miejscu przytoczyć ciekawą statystykę dotyczącą ilości metod korekcji racic. Kanadyjskie stowarzyszenie zapytało tamtejszych korektorów jaką metodą się posługują , a wyniki procentowe wyglądają tak :
- 55% used the Dutch functional trimming described by Toussait-Raven; ( tzw. metoda holenderska )
- 17% used the sole-reading white line method described by Roger Blowey; ( metoda analizy podeszwy oraz lini białej )
- 12% used the Kansas method described by Ladd Siebert; ( metoda Kansas )
- 15% used a combination of methods ( kombinacja różnych metod )
Źródło : http://dairyhoofhealth.info/
Analizując powyższe dane widać jak duże zróżnicowanie sposobów korekcji występuje wśród korektorów tylko w Kanadzie.
A warto zauważyć, że metoda holenderska w Kanadzie czy USA różni się od tej znanej z Europy. Co więcej korektorzy, którzy posługują się nią w Anglii, Holandii (!) czy Niemczech pracują za pomocą tarcz do korekcji racic. Praca z tym narzędziem zupełnie nie przeszkadza w wykonywaniu korekcji metodą holenderską. Niżej znajduje się filmik, holenderskiego korektora, który w swojej pracy wykorzystuje zarówno tarcze, noże oraz inne narzędzia. Rob Verhoeven dzięki użyciu różnych przyborów osiąga dużą skuteczność oraz wysoką jakość. Ponad 20 letnie doświadczenie na niezwykle ciężkim i wysoce konkurencyjnym rynku procentuje.
Poniżej znajduje się filmik angielskiej firmy "The Hoofman" , w której na stałe pracuje 6 korektorów racic. Wszyscy przeszli holenderskie szkolenie. Nie da się ukryć ale tarcza jest dla nich ważnym narzędziem. Oczywiście nie staramy się przekonywać że, poprawną korekcję można wykonać tylko za pomocą tarczy. Jak widać na filmikach używane są oba narzędzia i to jest według nas najlepsza droga.
Na sam koniec wisienka na torcie.
Niemiecka firma, która zajmuje się korekcja racic i posiada ogromną załogę. Załogę, która także używa tarcz do korekcji racic. Nam udało się naliczyć 10 zestawów auto + poskrom. Mimo, tak dużej załogi profesjonalizm oferowanych usług jest na najwyższym poziomie. Świadczyć o tym może wieloletnia obecność na rynku niemieckim.
Pokazując powyższe przykłady chcieliśmy pokazać szerszy kontekst wykorzystywania tarcz do korekcji racic przez korektorów na całym świecie stosujących różne metody, także tą holenderską. Nie chcieliśmy być posądzeni o stronniczość w tym temacie dlatego pokazaliśmy alternatywne podejście do użycia tego narzędzia, które jest powszechnie stosowane. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę YouTuba hasło: hoof trimming aby zobaczyć więcej przykładów.
Wracając jednak do metod korekcji. Bardzo spodobała nam się grafika wykonana przez niemieckiego korektora Kresimira Basic, którą zamieścił pod dyskusją dotyczącą różnych sposobów korekcji.
Źródło : www.facebook.com/KuhPedikur
Podsumowując, wszystkie zabiegi oraz kroki sprowadzają się do tego aby odpowiednio wymodelować racicę tak aby zapewnić optymalny rozkład sił na nią działających a metod na to jest wiele i nie ma "tej jedynej" najlepszej. Użycie tarczy do korekcji racic lub jego brak zależy od decyzji podejmowanych przez korektora. Tym bardziej w przypadku, gdy racica objęta jest stanem chorobowym.
Z naszego doświadczenia zalecamy zakup tarcz z wymiennymi nożami ponieważ są one w dłuższej perspektywie bardzie opłacalne.
Kleje do do aplikacji bloczków
Obecnie na rynku dostępne są dwie możliwości. Różnią się one sposobem aplikacji kleju.
1)Kleje dwuskładnikowe w tubie
2)Kleje do ręcznego wymieszania dwóch składników
Kleje dwuskładnikowe są rozwiązaniem nowoczesnym, zapewniającym możliwość bardzo szybkiej aplikacji.
Zaledwie niewielka ilość kleju wystarczy, aby w kilka sekund przykleić drewniane lub gumowe klocki do zdrowego palca w celu obciążenia chorego lub zniszczonego i dzięki temu przyspieszyć gojenie.
Czas wysychania to zaledwie 30 sekund.
Trwale i mocno wiąże się z drewnianymi i gumowymi klockami.
Możliwość dozowania odpowiedniej ilości dzięki precyzyjnemu aplikatorowi.
Prosty w użyciu, bez mieszania.
Bezzapachowy i bezpieczny w użyciu.
Długi okres przydatności do użycia.
Odporny na działanie temperatur w czasie przechowywania.
Kleje do mieszania ręcznego mają większą możliwość modelowania poprzez nakładanie kleju szpachelką oraz ręcznego formowania połączenia
Posiada silne właściwości klejące , naprawione kopyto będzie zabezpieczone aż do zdarcia drewnianego klocka. Po wymieszaniu masę można modelować przy użyciu rąk,pozwala się swobodnie formować ponieważ nie jest lepka, do końca procesu polimeryzacji pozostaje plastyczna. W trakcie łączenia składników płynu i proszku nie dochodzi do wydzielenia wysokiej temperatury
dzięki czemu jest bezpieczny dla zwierząt.
W naszej praktyce jako korektorzy racic pierwszym klejem, który stosowaliśmy był klej Technobase 8000. Daje on duże możliwości uformowania odciążenia, jednakże proces jego łączenia i mieszania zajmuje zdecydowanie więcej czasu niż aplikacja kleju w tuby. Klej dwuskładnikowy w tubie REDO-BOND 210 ml stosujemy z pełnym sukcesem. Polecamy go wszystkim osobą zajmującym się korekcją racic ze względu na szybki czas aplikacji ( krowa jest krócej w poskromie, mniejszy stres ) , w przypadku dobrze osuszonej racicy nie zdarzają się przypadki odklejenia.
Klocki - tutaj sprawa jest dosyć jasna. Drewniane w standardowej wielkości sprawdzają się nam najlepiej.
Sprawdź naszą ofertę na kleje i klocki. https://dokorekcjiracic.pl/pl/c/Klocki-i-technologie-klejow/18
Odzież ochronna
Bezpieczeństwo pracy to podstawa !
Dzięki tym produktom ochronisz swoje oczy, dłonie oraz całe ciało. Nie ryzykuj zdrowiem.
Fartuch to podstawowy element garderoby korektora. Pełni kilka bardzo ważnych funkcji. Chroni odzież pod spodem przed zabrudzeniem. Jest pierwszym filtrem zapewniającym ochronę przed rogiem wylatującym spod szlifierki, odchodami a nawet kamieniami, które mogą się znaleźć w racicy. Dzięki zastosowaniu najwyższej jakości ekoskóry ( wysoka odporność na ścieranie oraz przedarcia ) możemy fartuch wymyć przy pomocy myjki wysokociśnieniowej. Fartuch jest lekki ale wytrzymały.
Okulary i rękawice są również niezwykle ważne szczególnie w przypadku pracy z tarczą do korekcji racic, spod której wióry ściętej racicy wydostają się z dużą prędkością.
Poskrom do korekcji racic
Zapraszamy do artykułu wyłącznie poświęconego tematowi poskromów na naszym blogu.